Bitwa Tenorów na róże

Bitwa Tenorów na róże to koleżeńska rywalizacja 4 znakomitych Tenorów, którzy walczą o sympatię publiczności i platynową różę. Bitwa Tenorów na róże to popis talentu i wybitnych umiejętności artystów muzyki operowej i operetkowej. Śpiewacy walczą o tytuł najlepszego tenora, a inspiracją jest dla nich niedościgniony Jan Kiepura. 
Platynową różę przyznaje zgromadzona na koncercie publiczność. Przy wejściu na salę koncertową każdy widz otrzymuje różę, która daje możliwość oddania głosu na najlepszego tenora. Podczas przerwy  hostessy zbierają róże do specjalnych koszy oznaczonych nazwiskiem tenora. Tenor, który zbierze najwięcej róż otrzyma platynową różę i tytuł zwycięzcy edycji. Dodatkowo wręczane są: złota, srebrna i brązowa róża – nagrody specjalne.

Tenorom towarzyszą  śpiewaczki operowe, które wykonują z tenorami porywające duety jak również zaprezentują się w swoich popisowych partiach.

Każdy tenor wykonuje wybraną arię operową, pieśń neapolitańską oraz duet z Divą operową. Podczas koncertu zawsze planowany jest również wspólny występ tenorów gdzie będą mogli wykazać się niezwykłym kunsztem i biegłością techniczną.

Artystom towarzyszy orkiestra symfoniczna.

 

I Bitwa Tenorów na róże – odbyła się w 15 sierpnia 2013 podczas 47 Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój. Zwycięzcą pierwszej edycji Bitwy Tenorów na róże  został Tomasz Kuk. W I Bitwie Tenorów na róże udział wzięli: Rafał Bartmiński, Krystian Krzeszowiak, Tomasz Kuk, Adam Zdunikowski oraz wspaniałe Divy operowe: Katarzyna Dondalska i Marta Wyłomańska. Orkiestrę poprowadził Maestro Adam Banaszak. Koncert był transmitowany poprzez satelitę w TVP2 oraz w TVP Polonia.

II Bitwa Tenorów na róże była wielką Gala otwarcia nowego sezonu 2015/2016 przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Odbyła się
3 października 2015 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia – zwycięzcą edycji został Emil Ławecki. W II Bitwie Tenorów na róże udział wzięli: Jakub Gąska, Tomasz Krzysica, Emil Ławecki, Jinxing Tan oraz wspaniałe Divy operowe: Joanna Moskowicz, Aleksandra Novina-Chacińska, Agnieszka Piass, Alicja Węgorzewska. Orkiestrę poprowadził Maestro Warcisław Kunc. Koncert był transmitowany przez TVP 3 Warszawa.

III Bitwa Tenorów na róże była Galą otwarcia nowego sezonu 2016/2017 przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Odbyła się 12  października 2016 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia. Trzecią edycję Bitwy Tenorów na róże wygrał Wojciech Sokolnicki. Koncert był retransmitowny w prime time w TVP2 osiągając ok.1 mln widzów oraz TVP Polonia. W III Bitwie Tenorów na róże udział wzięli: Mateusz Zajdel, Miłosz Gałaj, Wojciech Sokolnicki, Hubert Stolarski oraz wspaniałe Divy: Grażyna Brodzińska, Alicja Węgorzewska, Kamila Cholewińska-Lendzion i Marcelina Beucher. Orkiestrę poprowadził Maestro Piotr Sułkowski.

IV Bitwa Tenorów na róże odbyła się 21 listopada 2017 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.  Czwartą edycję Bitwy Tenorów na róże wygrał Tomasz Tracz. Koncert był retransmitowny w prime time w TVP2 i w TVP Polonia ( oglądalność milion widzów).  W IV Bitwie Tenorów na róże udział wzięli: Mirosław Niewiadomski, Sławomir Naborczyk i Albert Memeti oraz wspaniałe Divy: Grażyna Brodzińska, Alicja Węgorzewska, Edyta Piasecka i Dawn Marie Kasprow. W koncercie bój stoczyli również skrzypkowie: Mateusz Wolski i Bogdan Kierejsza. Orkiestrę poprowadził Maestro Piotr Sułkowski.

V Jubileuszowa Bitwa Tenorów na róże odbyła się 30 listopada 2018 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.  W V jubileuszowej edycji Bitwy Tenorów na róże wystąpili zwycięzcy poprzednich pojedynków : Tomasz Kuk, Emil Ławecki, Wojciech Sokolnicki, Tomasz Tracz. Piątą Jubileuszową edycję Bitwy Tenorów na róże wygrał Tomasz Kuk. Koncert był retransmitowny w prime time w TVP2 i w TVP Polonia ( oglądalność ponad 800 tys widzów).  W V Jubileuszowej Bitwie Tenorów po raz pierwszy została przyznana brylantowa róża. Otrzymał ją tenor, który otrzyma najwięcej róż od publiczności. Róże są wyrazem uznania a jednocześnie głosem w tej koleżeńskiej rywalizacji.

Tenorom towarzyszyły śpiewaczki operowe, które wykonały z tenorami porywające duety jak również zaprezentowały się w swoich popisowych partiach: Kamila Cholewińska-Lendzion, Maria Domżał, Joanna Moskowicz, Alicja Węgorzewska. Podczas koncertu odbyła się również kolejna bitwa – tym razem na smyczki. Popis znakomitej wirtuozerii dali wybitni skrzypkowie Vadim Brodski i Bogdan Kierejsza. Artystom towarzyszyła Orkiestra Filharmoników Olsztyńskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Koncert poprowadzili Alicja Węgorzewska i Tomasz Tylicki.

VI Bitwa Tenorów na róże odbyła się 9 grudnia 2019 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.  

Do koleżeńskiej walki między młodymi, zdolnymi tenorami stanęli charyzmatyczni tenorzy: Bartosz Nowak, Aleksander Kruczek, Łukasz Gaj i Hubert Walawski. Zwycięzcą platynowej róży został Bartosz Nowak.

Tenorom towarzyszyły jak zwykle znakomite śpiewaczki operowe: Alicja Węgorzewska, Anna Fabrello, Anna Lasota i Paulina Janczaruk, debiutująca na wielkiej scenie.

Bitwa tenorów nie była jedyną bitwą tego wieczoru. Walkę na smyczki stoczyli znakomici skrzypkowie Natalia Walewska i Bogdan Kierejsza wykonując wiązankę najpiękniejszych tang.

Artystom jak co roku towarzyszyła Orkiestra Filharmoników Olsztyńskich pod Dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Koncert był retransmitowny w prime time w TVP2 i w TVP Polonia oraz lokalnych TVP3.

 

 

V Bitwa Tenorów na róże