Mirosław Niewiadomski

Mirosław Niewiadomski. Artysta, który debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi dwa razy: w roku 2000 w operze Mozarta jako Don Curzio w Weselu Figara (było to przedstawienie studenckie) i 2007, już po studiach jako, Edwin w Księżniczce czardasza Kalmana. Zainteresował się śpiewem już w szkole średniej, gdzie jako tenor stawiał pierwsze „kroki” wokalne w chórze Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, prowadzonym pod kierunkiem Anny Domańskiej. Rozpoczęcie studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi było właściwie oczywiste.

Jako student brał udział w wielu realizacjach na scenach muzycznych w Łodzi: śpiewał partię Merkurego w Orfeuszu w piekle Offenbacha, brał udział w operetce Wiktoria i jej huzar Abrahama na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi. W 2002 roku został finalistą VII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju w kategorii operowej. Rok później uczestniczył w operze Il Matrimonio Segreto Cimarosy (Paolino) oraz wziął udział w polsko-niemieckich konfrontacjach wokalnych w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Na ostatnim roku studiów (2004 rok) śpiewał partię Ferranda w Cosi fan tutte Mozarta, wystawionym w Teatrze Wielkim w Łodzi. W 2009 roku zdobył drugą nagrodę na I Europejskim Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych – „Face to Face” w Poznaniu.

W Teatrze Wielkim w Łodzi występował jako: Alfred w Traviacie i Ismael w Nabucco Verdiego, Hervey w Annie BolenieDonizettiego, Nataniel w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Triquet w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Hrabia Tassilo w Hrabinie Maricy Kalmana, a na scenach teatrów muzycznych jako: Hrabia Zedlau w Wiedeńskiej krwi, Barinkay w Baronie Cygańskim J. Straussa, Sou Chong w Krainie uśmiechu i Jozsi w Cygańskiej miłości Lehara. W 2012 roku rolą Czaplickiego w Damie pikowej Czajkowskiego, zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Artysta chętnie występuje w koncertach kameralnych, prezentując słynne arie i pieśni różnych kompozytorów, min. w roku 2010 na zaproszenie ukraińskiej polonii wziął udział w koncercie w Operze Odeskiej.

Bardzo dobrze czuje się też śpiewając muzykę rozrywkową z repertuarów takich artystów jak Elvis Presley, Frank Sinatra czy Tom Jones.