„Ojciec Świętego Jana Pawła II. Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”. Spektakl słowno-muzyczny

Karol Wojtyła (senior) kapitan Wojska Polskiego w latach 1918-1927. Wzór patriotycznego i religijnego wychowania syna na przykładzie Rodziny Wojtyłów. Towarzyszył synowi przez wiele lat, przygotowując go do życia w świętości.

„Ojciec Świętego Jana Pawła II. Modlitwa, która dotyka Ojczyzny” – to koncert słowno – muzyczny, ukazujący Karola Wojtyłę seniora, jako rodzica, który miał wielki wpływ na ukształtowanie osobowości św. Jana Pawła II. Monodram to także traktat o wychowaniu domowym w szacunku dla polskiej tradycji i kultury oraz modelowych relacjach ojca i syna. Spektakl ukazuje dojrzałego wewnętrznie człowieka, żyjącego wiarą, oddanego rodzinie i szanującego ciężką, uczciwą pracę. Postać Ojca przyszłego świętego ukazana jest na tle przełomowych wydarzeń historycznych tamtych czasów, m. in. odzyskania przez Polskę niepodległości, wojen światowych XX wieku czy wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Dlatego też data premiery monodramu, czyli 15 sierpnia nie była przypadkowa, gdyż właśnie ten dzień to potrójne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dzień Wojska Polskiego oraz kolejna rocznica bitwy warszawskiej 1920, nazywanej także cudem nad Wisłą.

– Od wielu lat promujemy podczas koncertów Wielki autorytet moralny – Jana

Pawła II. W tym czasie nie tylko wczytujemy się w poezję, homilie i encykliki papieża – Polaka, ale także sięgamy głębiej poznając jego rodziców – wyjaśnia Robert Grudzień, znany muzyk, kompozytor a także twórca koncertów artystyczno – edukacyjnych.

Koncert to nie tylko monodram, ale także niepowtarzalna oprawa muzyczna, która tradycyjnie jest dziełem Roberta Grudnia, pomysłodawcy koncertu, artysty koncertującego od wielu lat na całym świecie. Publiczność usłyszy utwory patriotyczne i sakralne, w najlepszym gwiazdorskim wykonaniu:

 

Alicja Węgorzewska  – Mezzosopran, kierownictwo muzyczne

Kamila Cholewińska-Lendzion – Sopran

Dariusz Stachura – Tenor

Robert Grudzień – Organy, piano, producent spektaklu

Bogdan Kierejsza – Skrzypce

Jerzy Zelnik – Narrator

 

ANNA DRELA – SCENARIUSZ