Rafał Lewandowski – pianista

Rafał LewandowskiRafał Lewandowski ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze, a następnie ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia pod kierunkiem Bernarda Ringeissena i Jean Pierre`a Berlingena w Conservatoire National de Rueil Malmaison we Francji. Rafał Lewandowski prowadzi ożywioną działalność koncertową; występował w wielu krajach Europy: w Polsce, Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji.

Jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra debiutował  w nowojorskim Lincoln Center i od tego czasu często powraca z koncertami do USA  (ostatnio w 2015 z recitalami w ramach Bargemusic Master Series i w 2014 z programem polskiej muzyki współczesnej „ Here and Now New York Festiwal ”) Brał też udział w europejskich i amerykańskich prestiżowych festiwalach muzycznych np.  Rencontres Internacionales Frederic Chopin a Nohant, Letni Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gdański Festiwal Pianistyczny Fermata, Here and Now New York Festiwal.  Z okazji Roku Chopinowskiego (1999) wystąpił m.in. z recitalem solowym w Senacie Republiki Francuskiej w Palais de Luxembourg w Paryżu. W ramach programu Chopin 2010 wykonywał w Polsce i za granicą recitale złożone z utworów solowych oraz kameralnych (Sonata wiolonczelowa, Trio fortepianowe Fryderyka Chopina). Rafał Lewandowski występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami ( m.in. Natalia Walewska, Trina Renay, Anna Fabrello, Kinga Augustyn, Agnieszka Wolska, Bogna Forkiewicz, Wojciech Rajski, Adam Klocek, Piotr Pławner, Paweł Kukliński, Alexander Peskanov,  Krzysztof Olczak, Adrian Sylveen Mackiewicz, Krzysztof Wroniszewski, Karol Wroniszewski,). Oprócz znanych dzieł z literatury pianistycznej chętnie prezentuje również utwory rzadko wykonywane np. fortepianowe kompozycje Gioacchino Rossiniego, Antona Rubinsteina, Jonathana Dawe, Alicji Jonas (dedykowane pianiście Suity fortepianowe) Z powodzeniem angażuje się w różnorodne projekty muzyczne, np. wykonania kompozycji Astora Piazzoli z zespołem,  Leonarda Bernsteina (Chichester Psalms na chór i fortepian) oraz aranżacje popularnych standardów. Dokonał nagrań dla wytwórni płytowych i stacji radiowych w Polsce, we Francji i w USA.

 

Dyskografia:

MOZART  Koncerty fortepianowe KV 466, 595 –  z orkiestrą PFK Sopot dyr. K. Wroniszewski (Concertino)
CHOPIN Utwory wybrane (Soliton)
CHOPIN  Sonaty – solo oraz z K.Wroniszewskim / wiolonczela  (Soliton)
CHOPIN  Recital live in Paris (J.R.D.)
Romantic Violin & Piano solo i z Natalią Walewską / skrzypce (Soliton)       
Astor Piazzola – 4 Pory Roku – z Krzysztofem Olczakiem / akordeon i Grupa 5u (Soliton)                       
Lili i Nadia Boulanger – „Clairieres dans le ciel”, „Melodies” – z Anną Fabrello / sopran (Acte Prealable)
Antoni Rutkowski – Sonata – z Pawłem Kuklińskim / skrzypce (Acte Prealable)

 

Koncerty z udziałem Rafała Lewandowskiego:

Muzyka z ekranu ...
Misja, Piraci z Karaibów, Titanic, Tajemniczy ogród, Cinema Paradiso, The Beatles, Grek Zorba, New York, New York, Obój, La Cumparsita, My Way, porywający Czardasz Montiego …. To tylko wybrane, najbardziej ukochane przez publiczność tematy muzyczne ze znanych na całym świecie produkcji filmowych. Można śmiało powiedzieć, że artystka zaprasza publiczność w muzyczną podróż dookoła świata. Natalia Walewska w swoich interpretacjach wydobywa to co najpiękniejsze w twórczości mistrzów. Wzrusza każdą nutą i sprawia, że koncert na długo zostaje w pamięci publiczności. 

Więcej informacji…

Już nie zapomnisz mnie….Piosenki XX-lecia międzywojennego – Sentymentalna podróż Alicji Węgorzewskiej w krainę niezapomnianych przedwojennych szlagierów
Znakomite teksty, melodie pełne wdzięku i stylu a do tego cygaretki, pióra, sznury pereł, prawdziwi gentelmani oraz piękne damy. Lata XX i XXX kuszą nienachalną elegancją i seksapilem. W ułamku sekundy przeniesiemy się w roztańczony, rozśpiewany świat zadymionych kawiarni, kabaretów i starych, klimatycznych kin. W repertuarze koncertu znajdują się niezapomniane piosenki Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo i Henryka Warsa, które usłyszą Państwo w wykonaniu znakomitej Divy operowej Alicji Węgorzewskiej oraz zaproszonych przez nią do współpracy gości.

Więcej informacji…

Miłość Ci wszystko wybaczy. Hanka Ordonówna i jej czasy
Sentymentalna podróż Alicji Węgorzewskiej i Katarzyny Drogi do krainy niezapomnianych przedwojennych szlagierów. Wspaniały koncert z poświęcony Hance Ordonównie połączony ze spotkaniem autorskim Katarzyny Drogi, autorki pierwszej książki o Ordonce. Alicja Węgorzewska przypomni największe przeboje Hanki Ordonówny oraz przedwojenne szlagiery z roztańczonego i rozśpiewanego świata lat XX. W ułamku sekundy przeniesiemy się w roztańczony, rozśpiewany świat zadymionych kawiarni, kabaretów i starych, klimatycznych kin. Katarzyna Droga, znakomita dziennikarka odpowie na pytanie dlaczego mężczyźni szaleli za Hanką, dlaczego kobiety ubierały i czesały się jak ona i o tym jak córka krawcowej i kolejarza stałą się polską Gretą Garbo. Po koncercie spotkanie autorskie.

Więcej informacji…

Święta, Święta. Koncert kolędowo-świąteczny
Święta Bożego Narodzenia, czas wspólnego kolędowania, radości i nadziei. Chcąc dzielić z Państwem ten magiczny czas proponujemy Państwu koncert kolędowo-świąteczny ze stosowną oprawą muzyczną odpowiadającą Państwa wymaganiom. Proponujemy Państwu te najbardziej znane i wzruszające kolędy oraz nowe, mniej znane, ale równie piękne utwory świąteczne. 

Więcej informacji…

Marsz Polonia – koncert pieśni niepodległościowych
Zapraszamy na koncert „Marsz Polonia”. Przedstawimy Państwu utwory, które towarzyszyły Narodowi Polskiemu w trudnych chwilach, podczas ważnych wydarzeń dziejowych. Zapraszamy do wysłuchania koncertu z utworami m.in. z powstania styczniowego, listopadowego, warszawskiego, pieśni żołnierskich. Podczas koncertu zapraszamy publiczność do wspólnego śpiewania.

Więcej informacji…

Chopin Songs – Pieśni Chopina
Koncert pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej z towarzyszeniem fortepianu. Utwory z płyty Chopin Songs nagrane dla węgierskiego Hungarotonu z towarzyszeniem znakomitego węgierskiego skrzypka Alexa Szilazi. Wśród wykonywanych pieśni można będzie usłyszeć „Życzenie” do słów Stefana Witwickiego, “Precz z moich oczu” do słów Adama Mickiewicza oraz “Ślicznego chłopca” z tekstem Bohdana Zalewskiego. Do tego należy koniecznie wymienić  “Smutną rzekę” i “Piosnkę litewską”. Program znakomicie nadaje się do uczczenia uroczystości patriotycznych i państwowych.

Więcej informacji…