Dni Autyzmu na Ursynowie

 

Autyzm coraz częściej dotyka polskie dzieci. Choruje już jedno na 88 maluchów. System opieki nad takimi dziećmi nie jest idealny. Rodzice mają problem ze znalezieniem odpowiedniego przedszkola, a potem szkoły.

Znana śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska stworzyła przedszkole integracyjne, m.in. dla dzieci z autyzmem. – Kontakt chorych dzieci ze zdrowymi jest bardzo ważny, to one przejmują niejako rolę terapeutów – wyjaśnia jeden z rodziców.

Nasze społeczeństwo bardzo biednieje. Poza najlepszą ofertą edukacyjną rodzice zwracają uwagę na to, czy na przedszkole ich po prostu stać – tłumaczy Alicja Węgorzewska, założycielka integracyjnego przedszkola Aniołowo. – Właśnie dlatego chcemy zaproponować rodzicom miejsca dla dzieci w przedszkolu, którego oferta będzie cenowo zbliżona do placówek publicznych – dodaje. Alicja Węgorzewska sama co roku funduje stypendia dla kilkorga dzieci, których rodzice nie mogą sobie pozwolić na opłacenie czesnego.

Alicja Węgorzewska od kilku lat pomaga rodzinom z dziećmi autystycznymi.

[special_paragraph]– Zaczęło się od epizodycznej roli w serialu “Dom nad rozlewiskiem”. Jego reżyser ma dziecko autystyczne, postanowił umieścić w serialu rolę śpiewaczki operowej, która ma syna z autyzmem i nie wie czy ma robić karierę czy ma opiekować się dzieckiem. Szuka miejsc, przedszkoli, gdzie mogłaby zostawić dziecko pod dobrą opieką. Potem była pomoc dla fundacji Synapsis, fundacji Krok po Kroku, która prowadzi szkołę dla takich dzieci na Ursynowie, Fundacja Nowa Nadzieja i tak powstało “Aniołowo” – opowiada Alicja Węgorzewska.[/special_paragraph]

Atutem „Aniołowa” szczególnie dla rodziców dzieci autystycznych, jest to, że pobiera opłaty takie same jak przedszkola publiczne. Przedszkole posiada własną kuchnię, gdzie z ekologicznych produktów gotowane są zdrowe obiady. Mamy dwa duże, znakomicie wyposażone place zabaw, gdzie wszystkie sprzęty i urządzenia mają wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Mamy salę Integracji Sensorycznej, znakomicie wyposażone sale dydaktyczne i salę gimnastyczną, rewelacyjne warunki lokalowe. Zapewniamy diety oraz wszelkie niezbędne terapie dla dzieci z orzeczeniami.

Wspólnie z Fundacją Nowa Nadzieja z Kalisza zorganizowaliśmy we współpracy z władzami Ursynowa i ze wsparciem mediów Dni Autyzmu na Ursynowie. Chcemy poszerzać wiedzę rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci ze spektrum autyzmu. Cykl warsztatów, szkoleń, piknik rodzinny i występy znanych artystów to stałe punkty programu Dni Autyzmu na Ursynowie.

I dzień autyzmu na Ursynowie – 23 maja 2014 r        

II dzień autyzmu na Ursynowie – 23 kwietnia 2015 r

III dzień autyzmu na Ursynowie – 1 październik 2017 r